Floating to unikalny sposób na osiągnięcie stanu głębokiego psychofizycznego relaksu , który trudny jest do osiągnięcia przy pomocy innych technik. Na czym polega?
To proste. Nasza kabina floatingowa jest tak zaprojektowana by zmniejszyć ilość i intensywność docierających do nas bodźców. Podczas floatingu, nawet doświadczanie przyciągania ziemskiego zostaje ograniczone do minimum. Dzieje się tak za sprawą specjalistycznej soli Epsom, która w radykalny sposób zwiększa wyporność wody. W pomieszczeniu przebywamy 60 minut. W izolującej dźwięk i światło, szczelnej kabinie możemy całkowicie odciąć się od bodźców zewnętrznych lekko unosząc się na powierzchni wody o temperaturze neutralnej wobec skóry. Cały proces nazywamy deprywacją sensoryczną.
Technika floatingu jest stosowana na całym świecie w celu wprowadzenia umysłu i ciała w stan pogłębionego relaksu. W pierwszej fazie możemy spodziewać się wrażeń podobnych do tych jakie odczuwamy przed zasypianiem, jednak umysł pozostaje cały czas świadomy. Ostatnie minuty to często przejście ze stanu beta lub alfa do stanu theta towarzyszącego na przykład medytacji. Niektórzy używają rozszerzonego stanu theta jako narzędzia do zwiększania kreatywności i rozwiązywania problemów. Obniża się ciśnienie krwi, poprawia jej przepływ, zmniejsza się poziom kortyzolu.
Historia floatingu:
Można odnieść wrażenie, że Floating to wciąż doświadczenie dostępne jedynie dla wtajemniczonych. Choć samą świadomością, percepcją i ich wpływem na kondycję psychofizyczną ludzie zajmują się od tysiącleci to przedmiotem naukowych badań stały się stosunkowo niedawno. Pierwsze techniki związane z Floatingiem opracowano prawie 70 lat temu. Wtedy powstała rewolucyjna terapia R.E.S.T. (Restricted Environmental Stimulation Therapy). Amerykański psychiatra, psychoanalityk, neurobiolog, a także filozof i pisarz doktor John C. Lilly, prekursor w badaniach nad ludzką świadomością i wpływem deprywacji sensorycznej na stan świadomości oraz zdrowia, wypracował wówczas metodę Terapii Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej. Jego badania opierały się na prototypowej komorze floatingowej, w której przebywało się w pozycji pionowej, w pełnym zanurzeniu i z maską. Te rozwiązania sprawiły, że choć zdobyto fundamentalną wiedzę w zakresie Floatingu, nie można było jej powszechnie stosować.
Jednak niedawno, dzięki rozwojowi technik i narzędzi ograniczonej stymulacji oraz wprowadzeniu magnezowej soli Epsom, pojawiły się nowoczesne, bezpieczne i przede wszystkim komfortowe kabiny floatingowe.
Sama sól Epsom poprawia kondycję skóry, sprawność organizmu, wspomaga usuwanie toksyn, eliminuje stres i utrwalone skurcze mięśni.